Jelisaveta Bam

Daniil Harms

lavastaja: Kalev Kudu
kunstnikud: Margus Liivak ja Rasmus Karja (vt ka Artur ja Paul ehk Veidi enne maailma loomist, Joogem äädikat, härrased!)
laulud: Ahti Bachblum (vt ka Ivanovide jõulupuu)
liikumine: Ruben Roos (vt ka 4.48 Psühhoos
näitlejad: Anne Roovere või Auli Auväärt, Kudrun Vungi, Martin Liira, Vallo Toomla, Ago Soots, Andres Maask, Reesi Poom, Liina-Karina Mikkor, Maarja Mitt

Esietendus 20.02.2004 Lutsu Teatrimajas Tartus.

Jelisaveta Bam peab surema!

Kaks tundmatut meeskodanikku koputavad ühe tüdruku uksele ja nõuavad tungivalt sisselaskmist. Tüdruk aimab halba: temalt tahetakse võtta elu. Mille eest? Ta ei tea seda ja ilmselt ei tea seda ka täideviijad. Algab halastamatu kassi-hiire mäng tillukeses hämaras toas, kuhu astuvad aeg-ajalt sisse ka papa ja mamma ning teised ausad linnakodanikud. Kas neiu Bamil õnnestub põgeneda?

Etenduses on 16 erinevates meeleoludes ja rütmides lavastatud muusikalist pilti. Harms parodeerib oma sürrealistlike sugemetega näidendis ooperit, operetti ja nn. psühholoogilist teatrit, kasutab meeleolu edasiandmisel õõvastavat huumorit, pila ja klounaadi.

"Jelisaveta Bam" on teatri 5dal tegevusaastal 13es lavastus ja Harmsi triloogia (eelmised "Artur ja Paul...", "Joogem äädikat, härrased!") viimane osa.

Jüri Ehlvest Postimehes