Kevade ärkamine

Frank Wedekind

lavastaja: Enor Niinemägi
kunstnik: An-Liis Amur (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia)
koreograaf: Helen Solovjev (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia)
helikujundus: Enor Niinemägi, Helen Solovjev
näitlejad: Jari Matsi, Lauli Otsar, Richard Naar või Christopher Rajaveer, Triinu Lukas, Anu Sildnik, Egle Adams või Kristina Mändul, Vootele Mäevere, Karl-Joosep Ilves või Mihkel Vinogradov, Karl Laumets, Kristin Uusna või Kristi Simenson, Deivi Tuppits või Kätlin Armei, Sven Paulus või Peeter Piiri.

Esietendus 28. ja 29.03.2012 Athena keskuse pööningusaalis Tartus.

Frank Wedekindi 120 aastat tagasi kirjutatud ühiskonnakriitilis-satiiriline draama „Kevade ärkamine“ on kõnekas materjal ka tänapäeval. See räägib puberteedieast, mil lapsepõlv kohtub või põrkub täiskasvanueaga kriitilises üleminekufaasis ja sellega kaasnevast seksuaalsuse ärkamisest ning psüühilisest ebakindlusest.

„Tahaks siiski teada, milleks me siin maailmas õigupoolest oleme,“ küsib näidendi peategelane Melchi Gabor, kui lapseiga ja selle süütu olemise jaatus hakkavad temast lahkuma ning asenduma täiskasvanuliku omasüülisusega. Põrkudes kodanliku moraali võltsvagadusega ja täiskasvanute suhtumisega teismeikka kui haigusse, mis kunagi ise üle läheb, viib see näidendi noored tegelased oma eneseleidmise teel mitmete katastroofideni.

Näidendis on käsitletud mitmeid tolleaegseid tabuteemasid (mis on aktuaalsed igal ajastul) nagu teismeea seksuaalsus, enesetapp, abort, masturbatsioon, sadomasohism, homoseksuaalsus jne, mistõttu toimus teksti esmalavastamine alles 1906. aastal ning ka siis tugevalt tsenseeritud kujul.

Wedekindi kui eepilise teatri eelkäijat (Bertold Brechti eeskuju) on Eestis lavastatud üsna vähe, kuigi autoril on euroopa teatriajaloos oluline roll. Varem on 1994. aastal Eestis lavale jõudnud „Lulu“ Draamateatris, lavastaja Mati Unt.

Etendus on kahevaatuseline tragikomöödia ja sobib suurepäraselt keskkooliealistele ja nende vanematele.

Toetavad: Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, Tartu Kultuurkapital, Tartu ülikool, Tartu linn.
Täname: Tartu Kõrgem Kunstikool, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia.

FACEBOOK

kevad