Ümberringi võimalik on Jumal

A. Vvedenski

lavastaja: Enor Niinemägi
lavastaja assistent: Peeter Piiri
tõlkija: Aare Pilv
näitlejad: Mihkel Kohava, Priit Kivisilla, Elo Järv,Kertu Raja, Anu Sildnik, Anneli Ojaste, Kristin Uusna,Annabel Berg, Marleen Otsus,Kristjan Tammi, Kristel Raudik,Mark Harald Männik ja Peeter Piiri.

Esietendus 8. mai 2016 kell 19.00 Tartu Üliõpilasmajas, Kalevi 24.

See on TÜT-i teine pöördumine Vvedenski tekstide juurde, 2010. aastal etendus Kalev Kudu lavastatud „Ivanovite jõulupuu”. Vene 20. ja 30. aastate avangardist on TÜT varem mänginud ka Daniil Harmsi „Jelizaveta Bami” ja „Joogem äädikat härrased” (lavastaja Kalev Kudu). Autor Aleksandr Vvedenski (1904-1941) kuulus kahekümnendate ja kolmekümnendate aastate Peterburi kirjanike, muusikute ja kunstnike avangardkunsti ühendusse ObErIu ja oli oma keeleuuendusliku poeesiaga selle üks väljapaistvamaid luuletajaid. Vvedenski iseloomustas oma luulet kui puhta mõistuse kriitikat läbi poeetika vahendite, ja tema meetod selleks on keele semantika, milles meie teadvus opereerib ning maailma mittevastavuse poeetiline paljastamine. Autori loomingu läbivateks peateemadeks on Jumal, aeg ja surm, mis moodustavad koos omamoodi metafüüsilise süsteemi.

Antud teksti puhul on tegemist ühe hukatu (dekapiteeritu) seiklustega teispoolsuse ja siinse ilma vahepeal. Otsides teid Jumala juurde satub ta jõulupeole, kohtub Veenuse ning Maaga, kõneleb rahvastega ja seikleb võlumetsas ning saavutab mõistmise alles läbi teise surma kui aeg...

Etendust mängitakse lisaks esietendusele 8. mail veel ka 13., 14., 20., ja 27. mai kell 19.00 ning 15. ja 22. mai kell 17.00. Etenduse kestus on 1 tund 20 minutit.

Toetavad: Eesti Kultuurkapital, Tartu Kultuurkapital, Tartu ülikool, Tartu linn.

FACEBOOK